sneznoe.com

16 фраз і виразів, які вражають своїм походженням від міфів Стародавньої Греції до ХХI століття.16 фраз і виразів, які вражають своїм походженням від міфів Стародавньої Греції до ХХI століття. / знання

Дуже часто можна спостерігати за тим, як люди з різних верств суспільства і різних вікових категорій розбавляють свою промову відомими фразами та висловами. Наприклад: "Цей диван вже на ладан дихає! Нам скоро доведеться купувати новий". Або: "Моя сусідка з першого поверху з ранку до вечора перемиває кісточки всім, хто живе в нашому під'їзді".

Однак, щоб здобути славу по-справжньому освіченою людиною, Мало вживати влучні вислови до місця. Найкраще, якщо ти будеш знаком не тільки з їх змістом, а й з походженням!

Значення відомих фраз і виразів

 1. авгієві стайні
  Легенда свідчить, що цар Авгий був завзятим конярів, в стайнях якого стояло понад 3 000 коней. Однак з якоїсь причини протягом 30 років стайні ніхто жодного разу не чистив. Один з подвигів Геракла полягав у тому, що він вичистив стайні царя Авгія. Для цього богатир відвів в кінське стійло русло річки Алфей і потоком води вимив весь гній. З тих пір вислів "авгієві стайні" застосовується до всього запущеного або забрудненого до останньої межі.
 2. Всипати по перше число
  У старі часи учнів школи прийнято було пороти.Деяких пороли за справу, інших - для профілактики. Нерідко траплялося і так, що учневі діставалося особливо сильно. У такому випадку його могли звільнити від подальших порок, аж до першого числа наступного місяця.
 3. Блакитна кров
  Іспанська королівська родина і дворянство пишалися тим, що ведуть свій родовід від вестготів і ніколи не змішувалися з маврами, які проникли в Іспанію з Африки (на відміну від простого народу). Оскільки прості люди були смаглявими, а у знаті на блідій шкірі виділялися сині вени, вони пишалися цим кольором і гордо іменували себе "блакитна кров". Сьогодні цим виразом користуються для позначення аристократії.
 4. Гроші не пахнуть
  Одного разу син римського імператора Веспасіана дорікнув свого батька у введенні податків на громадські туалети. Тоді імператор показав йому надійшли від цього податку гроші і запитав, чи пахнуть вони. Син дав негативну відповідь. Так сталося вираз "гроші не пахнуть".
 5. Дійти до ручки
  На Русі калачі пекли з ручкою, за яку їх носили. Після того як калач ставили на стіл, ручку відламувавали і, з міркувань гігієни, викидали. Ці ручки підбирали і їли вбогі і собаки.Звідси з'явився вираз "дійти до ручки" - тобто зубожіти, опуститися.
 6. Дихає на ладан
  Згідно з християнським звичаєм, людину, якій залишалося недовго жити, священик сповідав, причащав і кадил навколо нього ладаном. В результаті для позначення хворобливого людини (а в сучасній мові ще й для ледве пристрою під час роботи) закріпилося вираз "дихає на ладан".
 7. Гра не варта свічок
  За часів, коли ще не було електрики, картярі часто збиралися для гри ввечері і в якості освітлення використовували свічки. Нерідко траплялося так, що ставки і виграш переможця були настільки малі, що окупали навіть свічки. Звідси народилося вираз "гра не варта свічок".
 8. Як пити дати
  До наших днів дійшли списки кримінального жаргону XVIII-XIX століть, в яких вираз "пити дати" значиться синонімом слова "отруїти". В ті часи отруєння вважалося одним з найнадійніших і безпечних для вбивці способів позбутися заважає людини.
 9. Козел відпущення
  Згідно староєврейської обряду, в день відпущення гріхів первосвященик клав руки на голову козла і тим самим покладав на нього гріхи всього народу. Звідси пішов вислів "козел відпущення".
 10. Метати бісер перед свинями
  Процес метання дрібних скелець перед свинями - затія дійсно безглузда. Але в оригінальному тексті Біблії (звідки і взята ця фраза) говориться про людей, які кидають в годівницю свиням дорогоцінний перли. Справа в тому, що коли-то слова "перл", "бісер" і "перли" означали саме різні сорти перлів. І тільки потім, з розвитком промисловості, скляні кульки почали називати красивим словом "бісер".
 11. На сьомому небі
  Грецький філософ Аристотель (384-322 рр. До н. Е.) В творі "Про небі" припускав, що небо складається з семи нерухомих кришталевих сфер, на яких затверджені зірки і планети. Також про сім небес згадується в різних місцях Корану: наприклад, йдеться про те, що сам Коран був принесений ангелом з сьомого неба.
 12. перемивати кісточки
  За уявленнями деяких народів, всякий покаялися грішник, якщо над ним тяжіє прокляття, після смерті виходить з могили у вигляді упиря або вампіра і губить людей. Щоб зняти закляття, потрібно викопати останки небіжчика і промити його кістки чистою водою. Сьогодні вираз "перемивати кісточки" позначає розбір характеру людини.
 13. Останнє китайське попередження
  У 1958 році уряд Китаю був вкрай обурений тим, що авіація і флот США підтримують Тайвань, і опублікувало свою гнівну ноту, названу "Останнє попередження". Світ здригнувся від жаху і затамував подих в очікуванні Третьої світової. Коли через сім років Китай видавав вже чотирьохсоту ноту під тією ж самою назвою, світ вив від захвату. Так як, крім папірців з грізними словами, Китаю не було чого протиставити Штатам, Тайвань все ж зберіг незалежність, яку, до речі, Пекін не визнає досі.
 14. Після нас хоч потоп
  Цю фразу приписують французькому королю Людовику XV, але мемуаристи стверджують, що вона належить фаворитці цього короля, маркіза Помпадур (1721-1764). Вона сказала її в 1757 році, щоб втішити короля, пригніченого поразкою французьких військ при Росбахе. Можливо, що ця фраза - відгомін вірша невідомого грецького поета, якого часто цитували Цицерон і Сенека: "Після моєї смерті нехай світ у вогні загине".
 15. З родзинкою
  Образ родзинки - якоїсь маленької пікантною деталі, яка надає відчуття гостроти і незвичайності, - подарував нам особисто Лев Толстой.Саме він вперше ввів в обіг вираз "жінка з родзинкою". У його драмі "Живий труп" один герой каже іншому: "Моя дружина ідеальна жінка була ... Але що тобі сказати? Чи не було родзинки, - знаєш, в квасі родзинка? - не було гри в нашому житті".
 16. зробити Селфі
  Вираз увійшло в наш лексикон не так давно - в кінці 2000-х - початку 2010-х років. Позначає різновид автопортрета, коли людина запам'ятовує на фотокамеру сам себе. Селфі найчастіше виконується з відстані витягнутої руки, що тримає апарат, тому всі зображення на фото мають характерний ракурс і композицію - під кутом, трохи вище або нижче голови.

А якими виразами ти користуєшся у своїй промові? Поділися цією статтею зі своїми друзями. Це дійсно цікаво!