sneznoe.com

Доктор Ніколас Кардарас Це цифровий героїн! Ось чому психіатри просять захистити дитину від смартфонів.Доктор Ніколас Кардарас Це цифровий героїн! Ось чому психіатри просять захистити дитину від смартфонів. / шкода

Згадай своє дитинство: сидиш в пісочниці, будуєш замки з піску або граєш в "войнушки" з сусідськими хлопцями. Прекрасне дитинство з незабутніми спогадами. А що зараз? Куди не глянь, скрізь дітлахи, статуту в свої смартфони і жадібно вистукувати щось по екрану.

© DepositPhotos

Багато батьків купують дитині смартфон ще в початковій школі. З одного боку, це чудовий засіб зв'язку з дитиною. З іншого боку, плюси володіння смартфоном з лишком перекриваються значущими мінусами, про яких редакція "Так просто!" сьогодні тобі розповість.

Залежність у дитини

Відомий американський нарколог доктор Ніколас Кардарас переконаний, що тотальне захоплення дітей гаджетами викликає сильну психологічну залежність. Він порівнює залежність від мобільних пристроїв з наркотичною. Він всерйоз зайнявся дослідженням питання цифрової залежності у дітей і написав книгу "Сяючі діти", яка розповідає, чому батькам варто захистити своїх дітей від смартфонів.

© DepositPhotos

Доктор каже: "Я вважаю всі ці девайси - смартфони, ноутбуки, планшети, ігрові консолі - новою формою наркотиків". І в чомусь він має рацію, адже недавні дослідження, що базуються на скануванні головного мозку, показали, що використання гаджетів занадто сильно стимулює лобову частку. Схоже вплив спостерігається від вживання кокаїну.

Використання смартфонів настільки перезбуджує дітей, що у них підвищується рівень допаміну в крові. Таку ж дію має алкоголь і наркотики. А ще смартфони викликають таке ж звикання.

© DepositPhotos

Це може нанести дитині шкоду! Сотні досліджень доводять, що надмірне захоплення гаджетами збільшує ризик депресії, тривожності та агресії. Згодом це може навіть викликати у дитини психічні розлади. За допомогою планшета дитина отримує можливість зануритися в світ, де весь час можна робити і отримувати щось нове. Адже так здорово отримати результат всього одним натисненням кнопки.

Малюки моментально звикають до цього, така інтерактивна іграшка дуже швидко їх захоплює. Від цього дуже важко відмовитися, особливо дітям. На відміну від дорослих, вони не вміють контролювати свої імпульси і бажання. Захотів - отримав. Від цього і найбільшої шкоди: смартфони не вчать дітей самоконтролю, вони дають можливість не обмежувати себе в бажаннях. Так і з'являється залежність.

© DepositPhotos

І залежність - це лише одне з негативних наслідків надмірного використання гаджетів дітьми. Чим ще це може бути чревате? Давай розберемося.

 1. фізичне здоров'я
  Тривале використання гаджетів згубно позначається на здоров'ї дитини. Постійне вглядиваніе в екран призводить до короткозорості, зір погіршується. Чи не менше страждає шия. В результаті того, що дитина перебуває в одній позі, схиливши вниз голову, може розвинутися викривлення хребта і остеохондроз.

  До того ж діти, які проводять багато часу за планшетом або телефоном, зменшують свою рухову активність, стають млявими і малорухомими. А ще люблять пожувати щось смачненьке, залипаючи в свої гаджети. Все це призводить до надмірної ваги.

  © DepositPhotos

 2. Відносини з батьками
  Вчені стверджують, що мозок дитини повинен збільшитися в три рази за період від народження до двох років. І постійна комунікація з батьками цьому сприяє. Дитині важливо чути голос батьків, взаємодіяти з ними, тоді в головному мозку встановлюються зв'язки, які допомагають налагодити емоційні контакти з іншими людьми.

  Коли батьки дають дитині телефон, просто щоб відвернути його, а самі займаються своїми справами, проведене з малюком час скорочується. Деякі батьки цим зловживають. Адже це так зручно: дитина зайнята, не плаче і не вередує. Але так ти збільшуєш ризик, що в майбутньому у дитини будуть проблеми зі спілкуванням, становленням особистих відносин і занижена самооцінка на додачу.

  © DepositPhotos

 3. істерики
  Смартфон стає улюбленою іграшкою дитини просто в одну мить. І вже коли це відбувається, розлучатися з потішної цяцьки дитина не бажає. Спочатку обурення, злість, лють, а потім істерика, яку не так просто вгамувати. Тому варто гарненько подумати, перш ніж давати дитині гаджет, щоб просто його відвернути. Чи варто короткий перепочинок наступних істерик?

  © DepositPhotos

 4. Труднощі в навчанні
  Дослідженнями підтверджено, що діти, надмірно захоплюються гаджетами, погано вчаться. Увага погіршується, вони не можуть зосередитися ні на чому, постійно відволікаються на дрібниці. Часто виникають проблеми з пам'яттю, уявою, фантазією. Зрештою, геть зникає бажання вчитися, самому здобувати знання. Знижується мотивація навчання.

  © DepositPhotos

 5. погіршення сну
  Ігри на телефоні перед сном збуджують нервову систему, викликаючи труднощі засипання і неспокійний сон. Світло, що випромінюється екраном, пригнічує вироблення гормону мелатоніну, що збиває цикл сну і неспання. Краще замінити гри на планшеті читанням книг.

  © DepositPhotos

Але ж не можна сказати, що смартфон - абсолютне зло. Звичайно ж ні. Є й очевидні плюси смартфона для дитини. По-перше, у батьків є постійна можливість зв'язатися з дитиною, а також відстежувати його місце розташування. Це допоможе батьками бути спокійніше, а дитині відчувати себе в безпеці.

До того ж при спілкуванні в різних месенджерах дитина вчиться коротко і зрозуміло формулювати свої думки, що дуже корисно. Маса корисних і розвиваючих ігор допоможуть дитині знайти нові навички, це дасть простір уяві і фантазії. Та й, будемо відверті, не використовувати смартфон в сучасному світі просто неможливо. Вміючи користуватися гаджетами, дитина не стане ізгоєм серед однолітків, він зможе залишатися на одній хвилі з ними.

© DepositPhotos

Рада редакції

Так що ж робити батькам? Заборонити використовувати смартфон зовсім або пустити все на самоплив? Ні те ні інше. У вихованні дітей не можна впадати в крайності.Звичайно ж, потрібно дозволити дитині користуватися смартфоном, вчитися, але не надто рано. Не варто пхати телефон в руки однорічній дитині аби відвернути його увагу. У рік дитині можна показати стільки цікавого в звичному нам навколишній світ, для цього зовсім не потрібні смартфони.

Потім, коли малюк підросте, можна познайомити його з миром гаджетів. Але тут варто дотримуватися помірності і строго обмежувати час користування смартфоном. Залучай увагу дитини до більш активних занять: прогулянкам на природі, спорту, спільних ігор. Потрібно зацікавити дитину, показати, що є заняття куди цікавіше планшета. Коли дитина просить пограти з ним, не відмовляй йому, пропонуючи пограти на телефоні.

Сприяй того, щоб дитина знайшла хобі, яке допоможе йому розвиватися. Адже засилля цифрових гаджетів істотно знизило інтерес дітей до спортивних змагань, музиці, прогулянкам на природі, вивчення наук і літератури. Через смартфонів коло інтересів звузився до соціальних мереж і онлайн-ігор. І саме батькам потрібно взяти на себе відповідальність і захистити дітей від шкідливого впливу смартфонів і планшетів.

Це дуже серйозна проблема, і ігнорувати її не варто. Чим раніше ти почнеш приймати заходи, тим раніше буде позитивний ефект і нижче ризик. Майбутнє дитини тільки в твоїх руках!

А що ти думаєш з приводу шкоди смартфонів для дітей? Як ти справляєшся з цією проблемою? Поділися з нами в коментарях!