sneznoe.com

10 дієслів, про які варто забути раз і назавжди. Так не говорять!10 дієслів, про які варто забути раз і назавжди. Так не говорять! / граматика

Психологи встановили, що 25% враження про нас складається завдяки нашій мови. Говорити можуть практично все, але ось правильно доносити весь сенс, вірно викладати думки, підбирати потрібні форми і вирази під силу далеко не кожному.

Деякі помилки допускаються настільки часто, що вже сам не знаєш, як правильно говорити. Особливо це стосується дієслів, Які є каменем спотикання номер один в російській мові. Іноді народ вигадує такі їх форми, що диву даєшся, як взагалі таке могло прийти в голову. Варіанти настільки різноманітні, що часто сам уже плутаєшся, як правильно.

Тому "Так просто!" публікує топ-10 дієслів, які не дають спокою всім, хто хоче навчитися правильно і чисто говорити. Прочитавши це, ти більше ніколи не будеш плутати, яку форму вибирати. Розстав для себе всі крапки над "і" раз і назавжди!

Як правильно використовувати дієслова в російській мові

 1. Прийти або прийти?Це дієслово, якщо він написаний в тексті неправильно, здатний стати подразником номер один. Саме він входить в стандартний набір помилок, які, з точки зору багатьох, відразу визначають рівень грамотності.Так ось, зарубай собі на носі: "прийти" - неправильно.

  Правильна форма тільки одна - "прийти". Таке написання затверджено Правилами російської орфографії і пунктуації від 1956 року. Правда, як відзначають в деяких джерелах, до 1956 року в багатьох виданнях можна було зустріти і варіант "прийти". Мабуть, багато людей живуть ще в ті далекі часи.

 2. Їхати.
  Навіть найгірший учень початкової школи знає, що "ехай" - це страшна безграмотність. Але яким тоді має бути наказовий спосіб цього дієслова: "їдь" або, може, "їдь"? Насправді, форма "ехай" навіть менш страшна, ніж "їдь". "Ехай" - таке собі просторіччя, а ось форми "їдь" взагалі не існує в словниках. "Їдь" - вже ближче до правди, але все ж тільки розмовна форма.

  "Їдь" - ще одна формулювання. До сих пір жодна з них не вважається абсолютно правильною! "Їдь" і "їдь" - рівноправні форми і обидві просторічні, просто друга більше закріпилася в мові. А головне - обидві форми вважаються не зовсім правильними в літературному сенсі, т. К. Дієслова "грунтуватися", "світитися", "заснувати", "їхати" - не мають за правилами наказового способу.

 3. Садити або садити?
  Садити огірки, помідори, капусту та інші дачні дари можна, але обережно. Все тому, що "садити" - це народно-розмовний стиль, саме така позначка є в словниках. Дієслова "садити" і "садити" відносяться до так званим паралельним формам, які відповідають нейтральним стилям російської літературної мови. Дієслово "садити" має більш широке поширення в мовному спілкуванні. Дієслово "садити" не може мати приставки; дієслово "садити" утворює префіксальні форми.
 4. Пече або палить?
  У дієсловах "піч", "палити" і "стригти" помилки зустрічаються досить часто. Раз у раз чуєш слова "жгет", "пекет" або "стрігет". Візьми собі на замітку, що, наприклад, у дієслова "палити" є тільки одна форма з буквою "г" - "джгут". У всіх же інших формах слова цієї букви немає і бути не може. Так автор жгет або все ж пече?
 5. Нагинатися або нагінаться?
  Вживання форми "нагінаться" виключено, це неправильний варіант, який не допускає ніяких стильових "але". Тільки "нагинатися". Запам'ятай це раз і назавжди.
 6. Пилесошу або пилосос?
  Є лише один нормативний варіант - "пилесошу", він і зафіксований у словниках. Правда, багатьом він здається помилковим.Найімовірніше, це пов'язано з немилозвучними форми. Саме тому багато хто намагається її уникати і шукати альтернативні варіанти. А робити цього не варто.
 7. Рухається або рухається?
  А ось тут можливі обидва варіанти, вони абсолютно рівноправні. Таке в російській мові рідко, але все ж буває.
 8. Залазити або залазити?
  Дієслово "залазити" - просторіччя, і тому краще його не вживати. Намагайся завжди використовувати літературну форму "залазити".
 9. Махає або махає?
  Варіанти "махає" і "помахати" допускаються деякими словниками як розмовні, але якщо ти стежиш за чистотою мови, краще їх уникати. Замість цього вживай форми "махає", "помахай".
 10. Класти або класти?
  Жарти жартами, але часто в школах можна почути запитання: "Скажіть нарешті, як правильно: класти або класти?" Запам'ятати, що такого дієслова не існує, легко. У літературній мові дієслово "ложить" не вживається, тільки з приставками, а ось дієслово "класти" - БЕЗ приставок. Саме тому "покласти" або "Перекласти" - це так само безграмотно, як і "ложить". Надалі ніколи не плутай!

Сподіваюся, ти більше ніколи не будеш допускати таких дурних помилок. Адже вміння правильно і грамотно говорити чудово характеризує тебе як особистість. Те, які слова і форми ти вживаєш в усній і письмовій мові, розповість про тебе більше, ніж ти б навіть міг подумати. Тому не дай собі впасти обличчям в бруд!

Терміново поділися з друзями цими правилами - вчитися ніколи не пізно!