sneznoe.com

За що страждають невинні діти?За що страждають невинні діти? / шлюб

"Тобі машину, мені квартиру, - спокійним тоном сказав мама, коли батько заговорив про розлучення, - діти залишаються зі мною, і це не обговорюється!"Через двадцять років я пам'ятаю кожне слово з цієї розмови. На той момент мені вісім років, і мені страшно, але "доросла" десятирічна сестра втішає: "Не бійся, він жартує, тато хороший, він нас не кине". Але тато не жартував.

Життя після розлучення

Звичайно, діти нікуди не подінуться, а ось квартира - зовсім інша справа ... Про дітей чомусь думають в останню чергу: ще маленький, забуде! Без мужика в будинку можна прожити, а ось без будинку, на жаль.

Якщо відкинути причини, що послужили приводом для розлучення в сім'ях з дитиною, Розділ майна - це справа честі. "Мені від тебе нічого не потрібно, це для дітей!" Ясна річ, що телевізор, машина і дача загальні. А діти чиї будуть?

© DepositPhotos

Реальність сувора: дитина завжди залишається з матір'ю. І їй, можливо, крім образи, сорому, злості і претензій, дістанеться ще трішки аліментів. Але коли ділять квартиру, це не боляче. Набагато болючіше, коли ділять дітей та невинна дитина стає знаряддям відплати за батьківські помилки.

Для колишнього подружжя шансів не пережити розлучення практично ні.Поки діти ростуть, дорослій людині доведеться ще дуже довго бігти по життю. І треба вибратися, треба залишитися цілим, встати, віддихатися і вирішити, що робити далі.

© DepositPhotos

Психологи кажуть, що дії під час розлучення аналогічні діям при пожежі: спочатку одягни кисневу маску на себе, потім на дитину.

Але розлучення - дуже складне психотравма для дітей в будь-якому віці. Адже проблеми з дитинства можуть отруїти доросле життя. Тому батькам потрібно знайти шлях до примирення і не ділити дитини, розриваючи відносини.

© DepositPhotos

Дитина завжди прагне примирити батьків. Якщо між собою вони вороги, то для дитини - найважливіші і найкращі люди. У такій ситуації одні діти страждають: "Якщо я не можу допомогти помиритися мамі і татові, якщо я не можу зробити приємно мамі так, щоб не образити цим тата, то я поганий, в мені щось не так. Це я в усьому винен".

А інші, як би сумно це не звучало, шукають матеріальну вигоду: "Ваша війна - це ваша справа, а мені потрібен велосипед. І комп'ютер". Далі дитина відкрито маніпулює батьками і підбурює їх - хто запропонує ціну більше. Про віру в любов тут не може бути й мови, її немає.

© DepositPhotos

Як діяти батькам, щоб нове життя після розлучення не перетворилася в затяжну холодну війну, єдиний результат якої - травмований дитина? Психологи радять дотримуватися деяких правил.

Як допомогти дитині пережити розлучення

 1. Чесно пояснюй причину розлучення. Набрехати - вірний спосіб заробити проблеми для дитини і для себе в старості.
 2. Твоє розчарування, розгубленість, відчай, страх і гнів - це зрадники в розмові. Інтонації, що видають ці емоції, найбільше вловлюють діти. Тому, якщо для тебе розлучення це катастрофа, старайся не лякати дитини своїми справжніми почуттями. Підбирай інтонації так, щоб ситуація виглядала єдиним правильним рішенням.

  © DepositPhotos

 3. Обмеж конфліктні ситуації, сварки в присутності дітей і не відзивайся погано про колишнього чоловіка або дружини. Це дуже важко, але треба удвох домовитися дотримуватися цього правила.
 4. Підтримай дитини, якщо він не в силах стримати свої емоції. Спокійним тоном, без докорів поясни йому, що в розлученні він не винен. Папа назавжди залишиться його татом, а мама - мамою, незважаючи на те, що вони не живуть разом.

  © DepositPhotos

 5. приділи увагу фізичного контакту. Найчастіше обіймай дитини і говори, що любиш, що другий з батьків теж любить його, хоч і живе окремо. І навіть якщо тобою рухає образа, уяви собі, що колишній чоловік не сказав би інакше.
 6. Ніколи не говори "тато поганий", "це мама винна", "все набридло". Уникаючи цих фраз, ти зрозумієш, де твої слабкості і яким був твій внесок в розпад сім'ї. Якщо мама переконує дитини в тому, що батько негідник і невдаха, він може подумати, що сам наполовину невдаха, адже він схожий на обох батьків.
 7. Запам'ятай, дітям набагато легше любити кількох батьків (якщо після розлучення сформуються нові сім'ї), ніж вибирати між мамою і татом.
 8. © DepositPhotos

 9. Не можна обмежувати спілкування з іншим батьком. Зустрічі повинні бути, причому регулярно.
 10. Дитині необхідний батько так само, як і мати. Не використовуй поширену прийом, що, поки вам важко, батьку краще побути в стороні і почекати, поки все вляжеться. "Заспокоїти і почнуть спілкуватися!" Повір, не почнуть.

  Якщо тата не було поруч у важкий момент - він автоматично вважається зрадником. А в дорослому житті це зрада відгукнеться неможливістю будувати правильні стосунки з протилежною статтю.

  © DepositPhotos

 11. Чи не міняй режиму дня і підтримуй встановлені традиції (відвідування спортивних секцій, бабусь по вихідним).

симптоми пригніченості, Які виникають у дітей після розлучення, зберігаються протягом двох років або довше. Вони бувають різними в залежності від віку та характеру дитини: кошмари, плаксивість, істерики, апатія, капризи, агресивність, схильність до сварок, погіршення працездатності. Тому і мати, і батько повинні стати терплячими і допомогти дитині.

© DepositPhotos

Якщо розлучення торкнувся твоєї сім'ї, психологи пояснюють, як сказати про це дитині.

Як сказати дитині про розлучення

 1. Розлучення - не твоя вина.
 2. Говори про будь-які свої почуття і не тримай їх в собі. Можеш сердитися, сумувати, це не соромно - у тебе є причина.
 3. Ти можеш дружити з обома батьками і любити їх, а не вибирати одного з них.
 4. Ти не повинен бути посильним і передавати повідомлення від мами до тата, і навпаки.

  © DepositPhotos

 5. Намагайся не втручатися в конфлікти батьків.
 6. Завжди питай те, що тобі не зрозуміло. Нехай батьки пояснять, що сталося.
 7. Якщо важко - попроси допомоги.
 8. Бути дитиною розлучених батьків - не соромно.
 9. Запам'ятай: мама і тато розлучаються один з одним, а не з тобою!

  © DepositPhotos

Щоб дитині було добре, йому не потрібні гроші і дорогі іграшки. Гнів, злість і образа - доля батька з матір'ю. Дитина не заслуговує того, щоб терпіти біль, і кожен люблячий батько зобов'язаний допомогти йому впоратися з цим завданням.

Життя повне незрозумілих речей, одні шлюби витримують, а інші руйнуються через пару років. Але дитина з'являється в сім'ї з однією метою: щоб ти любив його і підтримував у важкі моменти.

Напиши нам в коментарях, як ти вважаєш: особисте життя після розлучення можлива або краще не наступати заново на граблі, а жити заради дітей?

Залишайся з нами і тисни кнопку "Поділитися на Facebook". Розкажи друзям, як допомогти дитині пережити розлучення, Адже від цього ніхто не застрахований.